Koç Üniversitesi’nin Kıdemli İsminden 2024 ve 2025 Enflasyonu İçin Kritik Tahmin

Koç Üniversitesi Ekonomi Profesörü Selva Demiralp, enflasyon beklentilerini açıkladı. 2024 yılı sonunda enflasyonun yüzde 45, 2025 sonunda ise yüzde 33 olması bekleniyor.

Enflasyon tahminleri, para ve maliyet politikalarının dozunu belirleyen kritik veriler arasında yer alıyor. Demiralp, “Manşet enflasyon rakamını tahmin etmek neden önemli? Çünkü hayatımızı doğrudan etkileyen para ve maliyet politikalarının dozunu ve finansal varlık fiyatlarını manşet enflasyonun trendi belirliyor,” dedi.

GELECEĞE YÖNELİK KARARLAR İÇİN KRİTİK VERİLER

Enflasyon tahminleri, ekonominin geleceği hakkında ipuçları sunuyor. Uzun vadeli trendlerin önceden bilinmesi, karar mekanizmalarına ışık tutuyor. Bu nedenle, doğru tahminler yapmak ve ekonomik politikaları buna göre şekillendirmek büyük önem taşıyor. Enflasyon oranlarının yüksekliği, maliyetlerin artmasına ve tüketici davranışlarının değişmesine neden oluyor.

ENFLASYON VE TOPLUMSAL ETKİLER

Enflasyon oranları, sadece ekonomi politikalarını değil, aynı zamanda bireylerin günlük yaşamını da etkiliyor. Yüksek enflasyon, alım gücünü düşürerek yaşam standartlarını olumsuz etkiliyor. Bu nedenle, enflasyon oranlarının düşürülmesi ve kontrol altında tutulması, ekonomik istikrar için hayati önem taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir